- 24.3. 10:30 | GBP/USD | UK: CPI (meziroční za únor) 0,0%, očekávání 0,1%, předchozí 0,3%
- 24.3. 09:31 | EUR/USD | Německo: Services PMI 55.3, očekávání 55.0, předchozí 54.7
- 24.3. 09:30 | EUR/USD | Německo: Manufacturing PMI 52,4, očekávání 51,5, předchozí 51,1
Nezaměstnanost
Podle metodiky Mezinárodní organizace práce se za nezaměstnaného je považována osoba schopná a ochotná pracovat, která však nemůže najít placené zaměstnání. Všeobecně je nezaměstnanost považována za vážný ekonomický problém a to zejména dlouhodobá nezaměstnanost, kdy nezaměstnaný nemá práci déle než 1 rok. Přirozená míra nezaměstnanosti je nejnižší dlouhodobě udržitelná míra nezaměstnanosti.
Míra nezaměstnanosti je pak podíl nezaměstnaných ke všem osobám schopným pracovat. Míra nezaměstnanosti v ekonomice fluktuuje okolo přirozené míry nezaměstnanosti díky hospodářským cyklům (v recesi je míra nezaměstnanosti vyšší než je přirozená míra nezaměstnanosti).
V souvislosti s mírou nezaměstnanosti bývají zveřejňovány i další ukazatele, které popisují trh práce. Mezi tyto ukazatele patří zejména (více o těch to ukazatelech na):
- Změna v počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ( Jobless Claims Change)
- Pokračující podpory v nezaměstnanosti (Continuing Claims)
- Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (Initial Jobless Claims)
- Změna v zaměstnanosti (Employment Change)
- Změna v zaměstnanosti na plný úvazek (Full Time Employment Change)
- Změna v zaměstnanosti na částečný úvazek (Part Time Employment Change)
Vliv nezaměstnanosti na finanční trhy
Všeobecně se má za to, že nízká míra nezaměstnanosti může mít pozitivní vliv na zvyšující se spotřebu a zároveň na růst inflace. Vysoká míra nezaměstnanosti snižuje poptávku a tlačí inflaci dolů. Míra nezaměstnanosti se chová je významný ukazatel hospodářské činnosti a to zejména proto, že je znám dříve než HDP.
Relevance: střední dopad na trh