Forex On-line

Ekonomický kalendář

Momentálně nejsou žádné denní události dostupné.

Jak to vidí...

Ptáme se ministra financí ČR na jeho názor na budoucí vývoj EURO měnové unie.

DailyFX na Facebook

  • 24.3. 10:30 | GBP/USD | UK: CPI (meziroční za únor) 0,0%, očekávání 0,1%, předchozí 0,3%
  • 24.3. 09:31 | EUR/USD | Německo: Services PMI 55.3, očekávání 55.0, předchozí 54.7
  • 24.3. 09:30 | EUR/USD | Německo: Manufacturing PMI 52,4, očekávání 51,5, předchozí 51,1
Denní články

Ceny mléčných výrobků zmírnily tlak na zvýšení úrokových sazeb v Novém Zélandu

Publikováno: 16.7.2014 14:53. Diskutujete: 0 příspěvků.

Inflace se na Novém Zélandu zrychlila méně než ekonomové očekávali a ceny mléčných výrobků klesly a zmírnily  tlak na centrální banku, aby pokračovala ve zvýšování úrokových sazeb.
Index spotřebitelských cen vzrostl ve druhém čtvrtletí o 1,6% oproti předchozímu roku, po zvýšení o 1,5% v předchozím období, jak dnes uvedl statistický úřad Nového Zélandu  ve Wellingtonu. Ceny v  aukci včerejšího GlobalDairyTrade  klesly na nejnižší úroveň od roku 2012.
Většina ekonomů předpovidala, že guvernér Graeme Wheeler zvýší úrokové sazby ještě dvakrát v tomto roce  a to z důvodů oprav země po ničivém zemětřesení, které stálo 40 mld.NZD  a vytvořilo tlak na ceny. Obchodníci vsadili na nižší inflaci a klesající příjmy producentů mléka, což  poslalo Novozélanský  dolar níže. V důsledku toho zvyšování sazeb dne 24. července není zaručeno.
Index cen mlečných výrobků  včera klesl o 8,9% ve dvou-týdenní aukci a rozšířil svůj  pokles od počátku února o 35%. Ceny sušeného mléka propadly o 10,9% a mají  38% pokles za posledních pět měsíců.
Klesající ceny vyvíjí tlak na Fonterra Cooperative Group Ltd (FCG),největšího světového vývozce mléka a mléčných výrobků, snížit předpoklad pro platby za mléko pro zemědělce na Novém Zélandu pro sezónu 2014-15. Původně se počítalo s platbami za kg sušeného mléka 7 NZD a nyní se předpovídá, že platby budou na úrovni 6,5 NZD, což sníží výnosy 10,000 obchodníků. Kdyby se tato cena snížila v reálu na 6,5 NZD, tak tu máme méně příjmu pro zemědělce Fonterra o 800 mil. NZD a vytvoří se menší tlak na růst inflace. Tento výpadek přijmů v ekonomice by mohl mít vliv na úrokové sazby v budoucnu.
Jako první na světě:
Wheeler byl první centrální bankéř z rozvinutého světa, který zvýšil úrokové sazby v letošním roce, poté co byly drženy na rekordně nízké úrovni  2,5% po dobu tří let, aby pomohl oživit ekonomiku.
Silná měna
Oproti loňskému roku , neobchodovatelné ceny vzrostly o 2,7 %, což je nejmenší nárůst za rok a méně než 2,9 % předpokladu RBNZ .
Nárůst měny o 6,2% v letošním roce omezil náklady na dovoz a pomohl inflaci, i když hospodářský růst zrychlil. Obchodovatelné ceny, které jsou ovlivněny pohyby měnových kurzů, se zvýšily o 0,2% v prvním čtvrtletí, dnešní zpráva ukázala, že v čele stálo jídlo a ceny mezinárodních letenek.