Forex On-line

Ekonomický kalendář

Momentálně nejsou žádné denní události dostupné.

Jak to vidí...

Ptáme se ministra financí ČR na jeho názor na budoucí vývoj EURO měnové unie.

DailyFX na Facebook

  • 24.3. 10:30 | GBP/USD | UK: CPI (meziroční za únor) 0,0%, očekávání 0,1%, předchozí 0,3%
  • 24.3. 09:31 | EUR/USD | Německo: Services PMI 55.3, očekávání 55.0, předchozí 54.7
  • 24.3. 09:30 | EUR/USD | Německo: Manufacturing PMI 52,4, očekávání 51,5, předchozí 51,1
Denní články

Portugalsko ukončí finanční výpomoc, premiér slibuje další reformy

Publikováno: 16.5.2014 14:02. Diskutujete: 0 příspěvků.

Portugalský premiér řekl CNBC, že jeho vláda plánuje zvýšit reformy - navzdory formálnímu odchodu země o tomto víkendu od mezinárodní výpomoci.
V rozhovoru pro CNBC v Lisabonu, Pedro Passos Coelho uvedl, že měli těžké tři roky v Portugalsku, protože přijali 78 mld. eur (107 mld. USD) jako finanční výpomoc, ale trval na tom, že nebylo cesty zpět.
Portugalsko bylo mezi zeměmi eurozóny, které byly nejvíce zasaženy globálním finančním krachem z roku 2008 a bylo nuceno požádat o mezinárodní finanční pomoc od Evropské unie ( EU ) a Mezinárodního měnového fondu ( MMF ) v roce 2011 a od té doby prošla náročnými  výdajovými  škrty a reformami.
Portugalsko využilo svůj záchranný plán a splnilo cíle na snížení svého rozpočtového deficitu a země ukončí svůj záchranný program tuto sobotu. 
Trhy vítají Portugalský úspěch. Vrchol portugalského 10letého státního dluhopisu byl kolem 17,3% na začátku roku 2012 a nyní se pohybuje kolem 3,72%.

QE ECB ?

Passos Coelho se také vyjádřil k rodícím se známkám toho, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla  uvažovat o koupi dluhopisů a dalších aktiv ve snaze oživení hospodářství eurozóny .
Nákup aktiv nebo kvantitativní uvolňování (QE), tento program by navodil drastické změny v politice a není to něco, co podporuje Passos Coelho.

Místo toho, Passos Coelho prohlásil, že by raději viděl centrální banku hrát méně aktivní roli v evropském hospodářství. "Je důležité, aby se evropská ekonomika se zotavila z vlastních možností," řekl.
Jeho komentář přišel poté, co ECB rozhodla ponechat měnovou politiku beze změny minulý týden. Nicméně náznaky od Maria Draghiho, prezidenta centrální banky, vedly mnohé v očekávaní, že některé stimulační opatření budou představeny na nadcházejícím zasedání v červnu, i když to možná nebude nic tak drastického jako QE.

 

Zdroj :CNBC